Важлива інформація для біженців з України

BG | UA | RUS


UA | ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ

⚠️ УВАГА! Зміст цієї сторінки періодично оновлюється! Актуально з 01 серпень 2022 року

За додатковою інформацією слідкуйте за публікаціями в інтернеті або звертайтесь до:

Програми правового захисту біженців та мігрантів

Болгарський Гельсінський комітет

за наступними телефонами:

понеділок – п’ятниця, 09.00 – 17.00: 00359 2 980 20 49, 00359 2 981 33 18

08.00 – 18.00: 00359 8888 19 745 (гаряча телефонна лінія)

----------------------------------------------------

ЩО ТАКЕ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ?

4 березня 2022 року ЄС запровадив Директиву про тимчасовий захист біженців від війни в Україні.

10 березня 2022 року уряд Болгарії прийняв Рішення № 144 (завантажити тут), згідно з яким надано тимчасовий захист переміщеним особам з України і яке набуло чинності з дати його опублікування 14 березня 2022 року. Таким чином Болгарія активувала на його території тимчасовий захист 14 березня 2022 року.

Це означає, що громадяни України та члени їхніх сімей, які не є українськими громадянами та втекли з України після 24 лютого 2022 року, автоматично отримують право тимчасово залишатися на території кожної з держав-членів ЄС як біженці на час дії цього захисту. Вони повинні вирішити, чи хочуть вони отримати тимчасовий захист в Болгарії, і зареєструватися на його надання до закінчення 90-денного періоду їхнього безвізового перебування, який починається в день в’їзду в країну. Однак, якщо вони в’їхали в Болгарію без будь-яких документів, вони повинні прийняти це рішення вчасно і без зволікань.

Громадяни України та члени їхніх сімей, які перебували за межами України до початку війни 24 лютого 2022 року, також мають право шукати тимчасового захисту, незалежно від того, чи вони виїхали за кордон чи втекли з України напередодні війни, якщо вони більше не можуть туди повернутися. Тимчасового захисту не потребують лише ті громадяни України та члени їх сімей, які через роботу, навчання чи інші постійні причини вже мають дозвіл на законне проживання в іншій країні Європи чи за кордоном, якщо їхнє законне проживання за межами України вже врегульовано і гарантовано.

Болгарська держава погодилася надати тимчасовий захист ще іноземцям, які не є українськими громадянами, але легально проживали в Україні до початку війни, якщо вони не зможуть безпечно повернутися до своїх країн. Однак, щоб отримати цей захист, вони повинні зареєструватися в Болгарії до 31 березня 2022 року.

Тимчасовий захист оголошено з початковим терміном на 1 рік до 4 березня 2023 року. Відповідно до європейської директиви цей термін може бути продовжений до 2 років, але в ЄК оголосили, що при необхідності можна продовжити термін до 3 років.

ВІДМОВА У НАДАННЯ ТАМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В БОЛГАРІЇ

Переміщені особи з України, зареєстровані під тимчасовим захистом в Болгарії, можуть переїхати в іншу державу-член ЄС для користування таким же захистом.

Для цього не потрібно виконувати жодних формальних дій, подавати заяви про відмову від тимчасового захисту або повертати реєстраційну картку, видану болгарською державою.

Переміщені особи з України користуються тимчасовим захистом на території усього Європейського Союзу. З моменту його запровадження ЄС чітко заявив, що біженці з України не будуть обмежені у виїзді з країни, в якій вони спочатку зареєстровані як особи під тимчасовим захистом, але зможуть переїхати до інших держав-членів без обмежень у часі. Однак сама поїздка буде можлива лише за умови дотримання шенгенських правил, тобто без візи при наявності дійсного біометричного паспорта, або з шенгенською візою із звичайним небіометричним паспортом для виїзду за кордон.

Після прибуття в іншу державу-член ЄС переміщені особи з України – під час безвізового перебування (загалом 90 днів протягом 6 місяців) або під час отриманої їм візи – зможуть вирішити, чи бажають вони залишитися і користуватися там своїми правами як особи під тимчасовим захистом в ЄС.

Якщо вони вирішують залишитися в іншій державі-члені ЄС, переміщені особи з України повинні повторно зареєструватися для отримання тимчасового захисту у відповідному місцевому управління або органі влади. Лише після цього реєстраційну картку, видану в Болгарії, слід передати органам влади іншої держави-члена, щоб отримати від них новий місцевий документ як особи під тимчасовим захистом.

Якщо вони вирішать повернутися до Болгарії, переміщені особи з України мають на це право, а після повернення на болгарський кордон вони повинні будуть пред’явити український паспорт і реєстраційну картку, видану болгарською владою. Після повернення до Болгарії вони продовжують використовувати свої права як особи, які перебувають під тимчасовим захистом до закінчення терміну його дії.

Якщо ж український біженець наполягає на поверненні своєї «реєстраційної картки іноземцю, якому надано тимчасовий захист у Республіці Болгарія», то це можна зробити лише в територіальних відділеннях Державного агентства у справах біженців у Софії та Харманлі. Після повернення картки складається акт прийому-передачі, копію якого громадянин України отримує для себе.

В’ЇЗД В БОЛГАРІЮ

Ще з 2017 року Болгарія, як частина ЄС, має угоду з Україною про безвізовий режим подорожей. Він гарантує можливість для всіх громадян України в’їхати на територію нашої країни лише за біометричними паспортами та перебувати на термін до 90 днів протягом 6 місяців без необхідності отримання будь-якого дозволу від влади.

Після нападу Росії на Україну 24 лютого 2022 року громадяни України автоматично отримали право шукати притулку як біженці в Болгарії і без дотримання цих умов, тобто навіть якщо вони не мають дійсного паспорта для виїзду за кордон.

У зв’язку з цим Європейська комісія видала оперативні вказівки органам прикордонної поліції країн-членів ЄС щодо послаблення режиму в’їзду біженців від війни в Україні.

Це означає, що вони можуть в’їхати в будь-яку країну ЄС, включаючи Болгарію, якщо вони мають один із наступних типів документів:

 • біометричний паспорт
 • паспорт старого формату без біометричних даних
 • посвідчення особи
 • посвідчення водія
 • свідоцтво про народження – для дітей до 14 років

У зв’язку з надзвичайною ситуацією дозволено і в’їзд з України біженців, які:

 • мають один із зазначених документів, термін дії якого, однак, закінчився;
 • не мають жодного із зазначених документів, але мають інші офіційні документи, що вказують на їхню особу – наприклад: посвідчення, перепустки, дипломи, членські картки, банківські картки, трудові книжки, документи на майно тощо;
 • не мають абсолютно жодних документів – у виняткових випадках і після перевірки прикордонною поліцією за статтею 8 Шенгенського візового кодексу.

В’ЇЗД ВЛАСНИМ АВТОМОБІЛЕМ: Також дозволено в’їзд в Болгарію власним автомобілем, незалежно від того, є міжнародна страховка чи ні. Більше інформації про автострахування після в’їзду в Болгарію – див.: http://guaranteefund.org/bg/kontakti.

В’ЇЗД ДОМАШНІМИ ТВАРИНАМИ: Також дозволено в’їзд в Болгарію з домашніми тваринами, незалежно від того, чи вони мають ідентифікацію за допомогою чіпа, що супроводжує паспорти або сертифікати про щеплення. Відповідні болгарські органи запровадили спрощену процедуру для цих випадків. Більше інформації з цього питання – дивіться: https://www.bfsa.bg або пишіть на електронну адресу: ukraine@bfsa.bg

ДІТИ, ЯКІ ЇДУТЬ БЕЗ БАТЬКІВ

В’їзд до Болгарії також дозволяється усім малолітнім та неповнолітнім, які прибувають з України, якщо вони пред’являть такі документи – паспорт, внутрішній паспорт, посвідчення особи або свідоцтво про народження та будь-який інший доступний документ, що посвідчує особу дитини. Дітям дозволено в’їзд, незалежно від того, чи вони у супроводі батьків або офіційного опікуна чи подорожують з іншими дорослими особами. Таких дітей у Болгарії називають «дітьми без супроводу». Дитину може супроводжувати повнолітній родич (бабуся, дідусь, тітка, дядько, брат чи сестра) або інша близька особа (сусід, друг сім’ї), якій батьки її довірили. Доручення підтверджується пред'явленням довіреності від одного з батьків (зразок довіреності можна завантажити тут), а за відсутності довіреності – заповненням та поданням супроводжувальною особою декларації за зразком (завантажити тут) про прийняття відповідальності та піклування про дитину, яку слід надати працівникам прикордонної поліції. Якщо декларація про прийняття обов’язку піклуватися за дитиною не подається на кордоні, її можна заповнити та подати пізніше до соціальної служби захисту дітей у Болгарії – департаменту «Захист дітей» (ДЗД) при місцевій дирекції «Соціальна підтримка» (ДСП), яка відповідає за населений пункт, в якому оселилися дитина та її супровідник.

НЕВІДКЛАДНА ТА ІНША МЕДИЧНА ДОПОМОГА

Якщо вам потрібна невідкладна медична допомога, зателефонуйте за міжнародним номером екстреної допомоги 112

На цій інтернет сторінці: https://ukraine.gov.bg/ua/get-medical-help/

ви знайдете лікарні та лікарів, які надають безкоштовну медичну допомогу всім, хто втікає від війни в Україні. 

Невдовзі в Болгарське законодавство буде внесено зміни, які надаватимуть біженцям з України доступ до системи медичного страхування Болгарії. Це означає, що після реєстрації та отримання документа особи, яка перебуває під тимчасовим захистом, українські біженці матимуть право сплачувати до Національної каси охорони здоров’я (НКОЗ) щомісячні внески на медичне страхування у розмірі 8% від заробітної плати або винагороди, а для безробітних – половину мінімального страхового доходу, який на даний момент становить 710 лв. Це означає, що сплачуваний внесок на медичне страхування у 2022 р. в Болгарії не може бути менше 28,40 лв. на місяць.

УВАГА! 25 липня 2022 року закінчується термін медичного страхування, яке оплачує болгарська держава для всіх переселенців з України, які отримали тимчасовий захист у Болгарії до 26 квітня 2022 року. Для всіх громадян України, які в'їхали на територію країни після 26 квітня 2022 р., державна допомога на медичне страхування починається з дати отримання тимчасового захисту і триває 90 днів. Після цього медичне страхування оплачують самі особи з тимчасовим захистом. Винятком є ​​лише діти до 18 років і дорослі - старше 63 років для жінок і старше 65 років для чоловіків, для яких болгарська держава продовжує оплачувати медичне страхування на весь період тимчасового захисту.

В обмін на ці щомісячні внески на медичне страхування українські біженці отримують такий самий доступ до безкоштовних медичних послуг, як і громадяни Болгарії. Однак ці безкоштовні медичні послуги називають «пакетом оздоровчих заходів, гарантованих бюджетом НКОЗ», але вони не включають лікування всіх видів захворювань.

Інформацію про види захворювань, що входять у безкоштовний пакет оздоровчих заходів, можна знайти тут.

Застраховані особи мають право обрати особистого лікаря та записатись до нього. Лікар загальної практики відповідає за видачу документа під назвою «направлення», на підставі якого людина може бути госпіталізована для лікування, яке їй необхідно.

Форму для первинного відбору особистого лікаря можна завантажити тут.

Якщо ви змінюєте місто чи населений пункт, де ви живете, і тому вам потрібно змінити свого особистого лікаря, ви можете зробити це, заповнивши нову форму.

Форму для тимчасового вибору особистого лікаря можна завантажити тут.

Якщо ви не можете знайти роботу або не можете дозволити собі оплачувати щомісячні внески на медичне страхування до НКОЗ, ви можете оформити приватне медичне страхування терміном на 1 рік, ціна якого зазвичай становить до 200 лв.

ПРОЖИВАННЯ

Допомогу та рекомендації щодо поселення можна отримати за телефонами:

02 90 55 555 / 00359 2 90 55 555

Для оголошень про оренду будинків або кімнат на: https://ukraine.gov.bg/ua/properties-list/

31 травня 2022 р. завершився перший етап Програми гуманітарної допомоги переміщеним особам з України, яка забезпечувала поселення та харчування в готелях чи інших туристичних об’єктах на суму 40 левів на особу на добу.

З 1 червня 2022 року до 30 вересня 2022 року включно розпочався другий етап цієї програми, і поселення та харчування українських біженців буде забезпечено на державних базах відпочинку та станціях, визначених урядом Болгарії за нижчою щоденною сумою. Поселення та харчування після 1 червня 2022 р. також може бути забезпечено в деяких готелях та інших туристичних об’єктах, які прийняли нові умови для їх фінансової компенсації. Список готелів, які після 1 червня 2022 р. продовжують безкоштовне поселення переміщених осіб з України можна знайти тут.

Особи, які починають роботу, мають право на гуманітарну допомогу на поселення протягом 1 місяця з дня початку роботи. Тоді їм доведеться самостійно оплачувати поселення. Члени сімей працюючих осіб (чоловік, діти), а також родичі, з якими вони поселені разом у загальному приміщенні і які не працюють, продовжуватимуть без обмежень користуватися гуманітарною допомогою.

Проте болгарський уряд запровадив додаткові інтеграційні стимули для людей, які знайшли роботу. З 6 червня 2022 р. працюючі люди з тимчасовим захистом матимуть право на додаткові 3 місяці грошової допомоги у розмірі 365 левів на місяць на витрати на оренду та накладні витрати (електрика, опалення, вода, інтернет). Реєстрація та подання заяви про отримання такої допомоги від працюючих людей здійснюється особисто в Бюро праці за місцем проживання. Перелік Бюро праці за місцем розташування можна знайти тут.

Існує додатковий інтеграційний стимул для працевлаштування переміщених осіб з України і для їхніх майбутніх роботодавців. Якщо роботодавець бере на роботу особу з тимчасовим захистом, яка зареєструвалася в Бюро праці як шукача роботи, роботодавець матиме право отримувати частину заробітної плати в розмірі 710 левів на місяць (мінімальна заробітна плата в Болгарії) на період субсидованої зайнятості, а також суму соціального та медичного страхування, які роботодавець має сплатити до державного бюджету. Роботодавець може подати заявку на отримання таких пільг електронним чином тут.

РЕЄСТРАЦІЯ В БОЛГАРІЇ

КІНЦІЙНИЙ ТЕРМІН:

УВАГА! Для громадян України та членів їхніх сімей, які не є громадянами України, не існує строку, протягом якого обов’язкова реєстрація в Болгарії як особи під тимчасовим захистом. Якщо вони хочуть скористатися тимчасовим захистом в Болгарії, це коло осіб може зробити це в будь-який час до закінчення 90 днів безвізового режиму після в’їзду в країну.

Іноземці, які не є громадянами України та проживали в Україні до початку війни на підставі посвідки на тимчасове проживання (посвідка на постійне проживання) або посвідки на постійне проживання (посвідка на постійне проживання) і яким важко виїхати з Болгарії до країни походження. Кінцевий термін їх реєстрації як осіб, які перебувають під тимчасовим захистом в Болгарії, – 31 березня 2022 року.

МІСЦЯ:

З 15 березня 2022 р. уряд Болгарії щодня відкриває нові місця для реєстрації, де біженці з України можуть зареєструватися та отримати документ, що підтверджує, що вони користуються тимчасовим захистом у Болгарії терміном на 1 рік.

Інформацію про місця, де можна зареєструватися на отримання тимчасового захисту, можна знайти за адресами: https://ukraine.gov.bg/ua/issuance-of-temporary-protection/ або https://bit.ly/3qlkQNo.

Документ, який отримують біженці з України, називається «реєстраційна картка іноземця з тимчасовим захистом» і міститиме фотографію, персональні дані та персональний номер іноземця (ЛНЧ).

АДРЕСНА РЕЄСТРАЦІЯ В ПОЛІЦІЇ

За законом кожен іноземець, який в’їжджає в Болгарію, повинен протягом 3 днів зробити адресну реєстрацію в районному управлінні поліції за місцем свого проживання. Проте закон не встановлює жодних обмежень зробити адресної реєстрації і після того, як пройшло ці 3 днів.

Якщо особа зупиняється в готелі, її адресна реєстрація здійснюється адміністрацією готелю, і особі не потрібно нічого додатково робити.

Якщо особа проживає в приватному будинку – в оренду, або у друзів/родичів – власник житла повинен зробити адресну реєстрацію. Для цього власник житла разом із поселеними ним особами повинен звернутися до поліції та мати при собі документ про право власності на нерухоме майно (нотаріальний акт). Якщо власник не може звернутися до поліції, він може підписати та завірити нотаріально декларацію (формуляр декларації можна завантажити тут). З цією декларацією та копією документа про право власності на нерухоме майно особи, які проживають у його будинку, можуть самостійно звернутися до поліції та зробити свою адресну реєстрацію.

Поліція видає адресну картку іноземця. Адресна реєстрація можна змінювати за цією ж процедурою необмежену кількість разів при зміні місця проживання. При зміні адреси рекомендується принести до поліції і стару адресну картку.

ПРАВА БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ В БОЛГАРІЇ

Після реєстрації в Болгарії та отримання реєстраційної картки іноземця з тимчасовим захистом для біженців з України негайно та за законом виникають декілька важливих прав, без необхідності отримання інших реєстрацій чи дозволів. Ці права діють на наданий їм термін тимчасового захисту, який спочатку встановлено 1 рік.

Згідно із законом, біженці з України, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право:

 • залишитися перебувати в Болгарії на період тимчасового захисту;
 • на працю і роботу – без будь-якого дозволу;
 • на професійне навчання, якщо необхідно;
 • на відповідне розміщення чи засоби розміщення, якщо необхідно.
  Уряд оголосив, що з 7 березня 2022 року кожному українському біженцеві, який проживає в приватних готелях, а також на базах відпочинку і базах муніципалітетів та державних установ, надаватиме фіксовану грошову суму на добу.
 • на соціальну допомогу;
  Після реєстрації та отримання картки як особи, які перебувають під тимчасовим захистом, біженці з України матимуть право звернутися за соціальною допомогою, яку надає управління соціальної допомоги (болг.: «дирекция „Социално подпомагане“») за поточною адресою. Соціальна допомога може бути у вигляді періодичної щомісячної допомоги (відповідно до статті 10 Положення про застосування Закону про соціальне забезпечення), а також у формі одноразової фінансової допомоги в максимальному розмірі 375 левів (ст. 16 Положення про застосування Закону про соціальне забезпечення) – для задоволення медичних, освітніх, побутових та інших життєво необхідних потреб осіб та сімей, та її розмір визначається залежно від матеріального та сімейного становища осіб, які потребують допомоги.
  Завантажити заяву на надання соціальної допомоги можна тут.
  З переліком соціальних послуг за населеними пунктами можна ознайомитись за посиланнями:
  https://asp.government.bg/bg/kontakti/teritorialni-strukturi або https://bit.ly/3r1U4K7
 • на медичну допомогу при невідкладних станах
  Особи уразливої групи – діти до 18 років, діти без супроводу, вагітні жінки, батьки-одиначки з неповнолітніми дітьми, літні люди та люди з пошкодженнями, серйозними проблемами зі здоров’ям, психічними розладами, жертви торгівлі людьми або люди, які зазнали катування, зґвалтування чи інших тяжких форм насильства – мають право на повне медичне обслуговування як болгарські громадяни.
 • на безкоштовне навчання для дітей до 18 років:
  Детальніше про те, куди та як подати заяву на зарахування дитини до школи – дивіться: https://mon.bg/bg/news/4708 
 • на безкоштовний дитячий садок для дітей до 6 років:
  Докладніше про те, куди і як подати заяву на зарахування дитини в садок – дивіться: https://mon.bg/bg/news/4708 Форму для зарахування дитини в школу/дитячий садок можна завантажити тут.
 • безкоштовний транспорт – болгарська державна залізниця (БДЖ) забезпечує безкоштовне перевезення поїздами по території країни для біженців з України. Багато міст і муніципалітетів (наприклад, Софія, Стара Загора, Антоново) оголосили про безкоштовне користування громадським транспортом у межах населеного пункту для біженців з України проти пред'явлення українського документа.
 • плата за віньєтки та проїзд – уряд ухвалив (№129 від 8 березня 2022 року) випустити з 24 лютого 2022 року всі автотранспортні засоби на українській реєстрації від сплати віньєток та плати за проїзд з метою надання гуманітарної допомоги.
 • за бажанням вільно повертатися до країни походження.

Через 1 рік термін тимчасового захисту біженців з України може бути продовжений на шість місяців загалом до 3 років.

Цей період може бути закінчений раніше, якщо війна закінчиться і в Україні буде відновлено мир і її незалежність.

Однак, якщо цього не станеться після закінчення повного терміну тимчасового захисту, біженці з України мають право подати до Болгарії індивідуальну заяву про надання притулку та міжнародного захисту, яке розглядатиметься та вирішуватиметься адміністрацією Державного агентства у справах біженців.

Детальніше про процедуру подання, розгляду та вирішення індивідуальних заяв про надання притулку та міжнародного захисту дивіться тут: https://asylum.bg/bg/home-dashboard-bg

ОСВІТА

У Болгарії обов'язкове навчання в державних і муніципальних навчальних закладах (дитячих садках і школах) є безкоштовним. Дошкільна освіта є обов'язковою для дітей, які досягли 4-річного віку, а шкільна – від 7 до 16 років, тобто в звичайному випадку – без повторення класу – з I по VII клас.

Навчання в державних і муніципальних школах є безкоштовним навіть після закінчення обов'язкового шкільного віку (тобто з VIII по XII клас) для дітей, які є:

 • громадянами Болгарії або громадянами іншої країни ЄС

але також:

 • діти-іноземці (в ЄС вони називаються громадянами третіх країн), яким дозволене довгострокове, довготермінове, постійне проживання як іммігрантам, або які були прийняті в Болгарії за актами Ради міністрів (болгарського уряду), міжнародним договором або, якщо вони шукають або отримали притулок або міжнародний захист.

Не будучи іноземцями, які шукають або отримали міжнародний захист, особи, переміщені внаслідок війни в Україні, отримали тимчасовий захист згідно з європейською директивою, рішенням Ради ЄС, запровадженим у Болгарії актом Ради міністрів. Таким чином, не лише обов’язкова шкільна освіта з I по VII класи, а й факультативна шкільна освіта з VIII по XII класи є безкоштовною для дітей, які отримали тимчасовий захист до здобуття середньої освіти.

Право на безкоштовну освіту означає відсутність плати за навчання та складання державних шкільних іспитів та іспитів на здобуття професійної кваліфікації та середньої спеціальної освіти.

Прочитайте всю статтю про освіту в Болгарії - від дитячого садка до диплому про вищу освіту тут.

ДОДАТКОВІ ПРАВА:

 • банківські рахунки та дебетові/кредитні картки – уряд Болгарії та банки запровадять спрощений механізм відкриття банківських рахунків громадянами України (очікуйте додаткової інформації!). І тепер громадяни України можуть використовувати свої дебетові та кредитні картки Visa або MasterCard в межах денного ліміту, встановленого українськими банками, і до гарантійного ліміту для конкретної картки.

У 2020 році Узгоджувальна комісія з платіжних спорів Комісії із захисту прав споживачів видала висновок (завантажити тут), що банки можуть відмовити у відкритті в Болгарії рахунку громадянам третіх країн (за межами ЄС) лише за особливих обставин, а щодо іноземців, які отримали статус захисту в Болгарії, немає законних передумов для відмови у відкритті банківського рахунку або наданні інших платіжних послуг.

ПОДОРОЖ ДО ІНШОЇ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КРАЇНИ

Українські біженці, які мають біометричний паспорт, можуть подорожувати до інших європейських країн і залишатися там 90 днів. На цій основі вони можуть обрати країну ЄС, у якій вони зможуть користуватися своїми правами на тимчасовий захист, і приєднатися до своєї сім’ї та друзів у державі-члені, в якій вони перебувають.

Українські біженці, яким надано тимчасовий захист, які не мають біометричного паспорта, що дозволяє їм подорожувати у Європі без візи, мають право на спрощення у виданні віз, якщо вони хочуть продовжити життя в іншій країні.

Якщо Ви в’їхали в ЄС через Румунію, Болгарію, Хорватію, Кіпр та Ірландію, які не входять до Шенгенської зони вільного руху без прикордонного контролю, Ви матимете право подорожувати в інші країни ЄС, але ваші документи будуть повторно перевірені в першій країні ЄС, яка входить до Шенгенської зони – наприклад, якщо Ви перетинаєте кордон між Румунією та Угорщиною. Майте на увазі, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн – це не країни ЄС, а країни Шенгену. Ви можете подорожувати до цих країн після в’їзду до Шенгенської зони, але Ваші права на тимчасовий захист можуть відрізнятися від прав у країнах ЄС.

Після того, як Ви в’їхали в країну, яка є частиною Шенгенської зони, Ви можете переїхати, в принципі, без прикордонного контролю, до інших країн, які входять до Шенгенської зони. Однак Ви можете робити це лише протягом 90 днів протягом 180 днів (6 місяців).

Хоча Данія є країною ЄС і Шенгену, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту та не застосовує правила ЄС щодо надання притулку. Тому Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом в Данії, можуть відрізнятися від прав, які Ви маєте в інших країнах ЄС.

Якщо Ви зареєструєтеся та отримаєте тимчасовий захист в Болгарії, поки у Вас все ще є право подорожувати без візи в ЄС протягом 90 днів у межах 180-денного періоду, лише Болгарія буде зобов’язана надати Вам права, що випливають із тимчасового захисту. Проте Болгарія має право прийняти рішення про розширення Ваших прав, включаючи право на отримання болгарського проїзного документа за кордоном, що дозволить Вам подорожувати без необхідності візи.

ЄС видав вказівки про те, що біженці з України, яким надано тимчасовий захист в одній європейській країні, але потім переїхали в іншу європейську країну, повинні отримати від неї новий дозвіл і документ особи, які перебуває під тимчасовим захистом. У цих випадках перший виданий документ про тимчасовий захист підлягає знищенню.

У ЧОМУ РІЗНИЦЯ МІЖ ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ ТА МІЖНАРОДНИМ ЗАХИСТОМ (СТАТУСОМ БІЖЕНЦЯ ТА ГУМАНІТАРНИМ СТАТУСОМ)?

Тимчасовий захист — це груповий захист. Надається на колективній основі – для всіх осіб, які походять з певної країни, якщо відбувається масова втеча людей з цієї країни внаслідок громадянської чи міжнародної війни.

Директива ЄС про тимчасовий захист (стаття 19) уповноважує кожну державу-члена передбачити у своєму національному законодавстві те, чи, якщо біженець вже перебуває під тимчасовим захистом, він чи вона також може подати заяву на індивідуальну оцінку випадку, щоб отримати міжнародний захист у формі індивідуального статусу біженця або гуманітарного статусу.

У Болгарії для осіб, які перебувають під визнаним тимчасовим захистом, неможливо мати паралельну процедуру індивідуальної оцінки їхнього випадку щодо надання міжнародного захисту (статус біженця або гуманітарний статус). Це правило введено в болгарський закон – стаття 68, параграф 1, пункт 2 Закону про притулок і біженців.

З 14 березня 2022 року, що є датою опублікування Рішення №144 Ради Міністрів Республіки Болгарія про надання тимчасового захисту особам, переміщеним внаслідок війни в Україні, воно набирає чинності та автоматично охоплює всіх українських біженців, які прибули або перебувають на території Болгарії.

Щоб скористатися цим захистом, біженці з України повинні подати заяву на реєстрацію болгарськими органами влади та отримати документ (реєстраційну картку), що підтверджує, що вони є особами з наданим тимчасовим захистом. За допомогою цього документа вони зможуть ідентифікувати себе як особи, які перебувають під тимчасовим захистом перед усіма державними органами, фізичними та юридичними особами та реалізувати свої права, визнані законом.

З метою сприяння біженцям з України уряд створює організацію реєстрації та видачі документів українським біженцям, щоб це можна було здійснювати не лише в територіальних відділеннях Державного агентства у справах біженців, а й перед поліцейським органами за місцем проживання.

Якщо біженець з війни в Україні бажає подати індивідуальну заяву про надання міжнародного захисту (у формі індивідуального статусу біженця чи індивідуального гуманітарного статусу), він або вона може це зробити, звернувшись до Державного агентства у справах біженців. Однак ця заява не буде розглянута до закінчення однорічного періоду вже наданого болгарським урядом тимчасового захисту, який закінчується 24 лютого 2023 року. Європейська комісія оголосила, що цей термін може бути продовжений загалом до 3 років.

----------------------------------------------------

Для отримання додаткової інформації:

https://ukraine.gov.bg або www.asylum.bg

ПЕРЕКЛАД:

BG | UA | RUS